a dividing line
METAL STORM
a dividing line
THE COMPREHENSIVE GIG RECORD
a dividing line

METAL CAMP 2008: LINE-UP

FRIDAY 04.07.2008
TIME MAIN STAGE TIME SECOND STAGE
16:00 - 16:30 ARTAS    
    16:05 - 16:45 SADAKO
16:45 - 17:15 PENITENZIAGITE    
    16:55 - 17:25 SERTYCON
17:30 - 18:15 OCTOBER FILE    
    17:45 - 18:15 DEVASTATING ENEMY
18:30 - 19:15 WINTERSUN    
    18:35 - 19:20 ARSEA
    19:40 - 20:25 REEK OF DEATH
19:45 - 20:45 SIX FEET UNDER    
    20:45 - 21:30 FORCED EVOLUTION
21:15 - 22:15 CARCASS    
    21:50 - 22:20 BEJELIT
    22:40 - 23:10 SILENT SHOUT
22:45 - 00:15 IN FLAMES    
    00:20 - 01:20 HATE
00:45 - 02:00 IN EXTREMO    
    01:40 - 02:40 CATAMENIA
    03:00 - 03:45 ALESTORM

SATURDAY 05.07.2008
TIME MAIN STAGE TIME SECOND STAGE
14:30 - 15:00 PERISHING MANKIND 14:30 - 15:00 BATINA
15:15 - 15:45 THE SORROW    
    15:20 - 15:50 BEFORE THE DAWN
16:00 - 16:45 MERCENARY    
    16:10 - 16:55 CREATURE
17:00 - 17:45 LEGION OF THE DAMNED    
    17:15 - 18:00 ATTICA RAGE
18:15 - 19:15 FINNTROLL    
    18:20 - 19:05 DREAMSHADE
    19:25 - 20:10 MECHANICAL GOD CREATION
19:45 - 20:45 MESHUGGAH    
    20:30 - 21:15 ABSTINENZ
21:15 - 22:30 APOCALYPTICA    
    21:35 - 22:20 PLANET RAIN
    22:40 - 23:25 NAILED COIL
23:00 - 00:30 ICED EARTH    
    23:45 - 00:30 DEAD BEYOND BURIED
    00:50 - 01:30 GORILLA MONSOON
01:15 - 02:15 AMON AMARTH    
    01:55 - 02:55 TANKARD
    03:15 - 04:00 DARK FORTRESS

SUNDAY 06.07.2008
TIME MAIN STAGE TIME SECOND STAGE
14:45 - 15:15 HERFST    
    15:00 - 15:30 COLD SNAP
15:30 - 16:00 HACRIDE    
    15:50 - 16:20 MOSFEST
16:15 - 17:00 EVERGREY    
    16:40 - 17:10 NECROPSY
17:15 - 18:00 BRAINSTORM    
    17:30 - 18:00 DAWN OF TORTURE
18:15 - 19:00 KORPIKLAANI    
    18:20 - 19:05 OUTRAGE
    19:25 - 20:10 CEREMONY OF OPPOSITES
19:30 - 20:15 BEHEMOTH    
    20:30 - 21:15 MUILAFF
    21:35 - 22:20 SKYFORGER
    22:40 - 23:25 FEAR MY THOUGHTS
23:45 - 01:00 HELLOWEEN    
    01:00 - 02:20 OPETH
02:15 - 03:45 MINISTRY    
    02:35 - 03:35 MARDUK
    03:55 - 04:25 SYBREED
    04:45 - 05:15 DRONE

MONDAY 07.07.2008
TIME MAIN STAGE TIME SECOND STAGE
    16:50 - 17:20 RAGESPECT
17:00 - 17:30 NIGHTMARE    
    17:40 - 18:10 HUMAN CLUSTER
17:45 - 18:30 MISERY SPEAKS    
    18:30 - 19:00 DAMNATION DEFACED
18:45 - 19:30 MYSTIC PROPHECY    
    19:20 - 19:50 DISTORTED IMPALEMENT
19:45 - 20:30 SAHG    
    20:10 - 20:40 MOLTENCORE
21:00 - 22:00 RAGE 21:00 - 21:30 AT THE LAKE
    21:50 - 22:35 ZYANIDE
22:30 - 23:30 SOILWORK    
    22:55 - 23:40 EXTERMINATOR
00:00 - 01:10 MORBID ANGEL    

TUESDAY 08.07.2008
TIME MAIN STAGE TIME SECOND STAGE
17:15 - 18:00 BIOMECHANICAL 17:17 - 17:45 MORA
    18:00 - 18:30 INMATE
18:15 - 19:00 ONSLAUGHT    
    18:45 - 19:15 THRAW
19:15 - 20:00 VOLBEAT    
    19:30 - 20:00 TITANA
    20:15 - 20:45 LAYMENT
20:30 - 21:30 ELUVEITIE    
    21:00 - 21:30 IN SLUMBER
    21:45 - 22:15 LACERATOR
22:00 - 23:00 SUBWAY TO SALLY    
    22:30 - 23:15 CRIPPER
23:20 - 00:30 ARCH ENEMY    
    23:30 - 00:15 ORDEN ORGAN

a dividing line

Back

a dividing line