Coe Fen - SMILE Sun, 10 April 2005
Results
White Yellow Orange Score

White
Pos  Name                            Class    Club       Time
 1   Thomas Hemingway                 M9      WAOC      08:05
 2   Philip Sansom                    M10     Ind (KCS) 09:48
 3   Estall Family                            Ind       10:13
 4   Catherine Hemingway +            W5      WAOC      10:47
 5   Cole Sansom +                    M8      Ind       11:07
 6   Tim Murray                       M10     Ind       12:08
 7   John Heybrock                    M10     WAOC      13:08
 8   Emma Sansom +                    W6      Ind       13:45
 9   Benjamin Scott                   M8      WAOC      15:30
10   Bethany Roseblade                W9      WAOC      15:48
11   Gregory Wall                     M8      Ind       16:30
12   Megan Hunter                     W9      Ind       18:38
13   Duncan Cooper +                  M4      WAOC      19:12
14   Christopher Duckworth            M8      WAOC      23:24
15   Mihir Chandrakar                 M7      WAOC      26:48
----------------SMILE Par Time = all finishers---------------
     Lewis Cooper                     M6      WAOC      16:46  missing 10
Yellow
Pos  Name                            Class    Club       Time
 1   Thomas Hemingway (2nd run)       M9      WAOC      15:32
 2   Philip Sansom (2nd run)          M10     Ind (KCS) 16:24
 3   Cole Sansom (2nd run) +          M8      Ind       18:06
 4   Emma Sansom (2nd run) +          W6      Ind       20:07
 5   Catherine Hemingway (2nd run) +  W5      WAOC      22:13
 6   Susha Chandrakar                 W13     WAOC      24:27
 7   Todd Cooper                      M9      WAOC      25:02
 8   Benjamin Scott (2nd run)         M8      WAOC      25:15
 9   Sarah and Emily Estall (2nd run) W Jnr   Ind       25:31
10   Megan Hunter (2nd run)           W9      Ind       29:27
11   Mihir Chandrakar (2nd run)       M7      WAOC      33:32
12   Bethany RoseBlade (2nd run)      W9      WAOC      35:34
---SMILE par time 36:40 = first competitive finisher's time + 50%---
13   Gregory Wall (2nd run)           M8      Ind       36:53
     John Heybrock (2nd run)          M10     WAOC      25:17  mp 2, missing 13
     Miranda Leaf                     W9      HH        26:42  mp 4
Orange
Pos  Name                            Class    Club       Time
 1   Estall Family                            Ind       24:31
 2   Stephen Borrill                  M21     WAOC      25:44
 3   Sarah Roseblade                  W snr   WAOC      32:27
 4   Ollie Batts                      M45     Ind       34:49
 5   Julie Gabriel                    W40     Ind       35:49
 6   Susha Chandrakar (2nd run)       W13     WAOC      35:51
---------------SMILE par time = 50% of starters--------------
 7   Thomas Hemingway (3rd run)       M9      WAOC      38:20
 8   Jacqueline Heybrock              W13     WAOC      38:54
 9   Jackie Duckworth                 W40     WAOC      41:58
10   Eleanor Bradley                  W snr   Ind       43:29

     Michael Bradley                  M jnr   Ind       43:57  mp 1, 3, 5

Organisers Comments

We have one piece of lost property: a lilac scarf belonging (we think) to Amber Scott.  Please let us know how we can return this to you!

We were mightily impressed that all who attempted the Orange course managed to punch all 15 controls even though only 14 were marked on the master map to start with!  Things could have been worse, though - when setting out the controls the resident cattle took great delight in repeatedly unearthing some of our controls until we resorted to using mallets (on the control canes, not the cattle!).  We hope this glitch did not put any of you off, and we hope to see you all again at future SMILE events.

This year, any juniors competing in courses at 3 or more SMILE's will earn a metal button badge.  Any who compete in 5 events will be presented with a "Golden Smile" red and gold enamel badge.

Peter and Sue Woods

Score
Pos  Name                            Class    Club       Time  Points  Controls
 1   John Sutcliffe                   M21     WAOC      29:27    380      28
 2   Rakesh Chadrakar                 M40     WAOC      39:12    340      25
 3   Scott Family                             WAOC      37:51    210      19