Autoglass Trophy - 1993/94

Participating teams

46: 24 from the Second and 22 from the Third Division. 23 teams in each area group.
North: Blackpool, Bradford, Burnley, Bury, Carlisle, Chester, Chesterfield, Crewe, Darlington, Doncaster, Hartlepool, Huddersfield, Hull, Lincoln, Mansfield, Preston, Rochdale, Rotherham, Scarborough, Scunthorpe, Stockport, Wigan, York.
South: Barnet, Bournemouth, Brentford, Brighton, Bristol Rovers, Cambridge, Cardiff, Colchester, Exeter, Fulham, Gillingham, Hereford, Leyton Orient, Northampton, Plymouth, Port Vale, Reading, Shrewsbury, Swansea, Torquay, Walsall, Wrexham, Wycombe.

Format

First round: 7 groups of 3 in each area, with 2 teams receiving a bye into the second round. Winners and runners-up advance to the second round.
Second round: 8 single-game ties in each area. Winners advance to the area quarter-finals.
Area quarter-finals: 4 single-game ties in each area. Winners advance to the area semi-finals.
Area semi-finals: 2 single-game ties in each area. Winners advance to the area finals.
Area finals: 1 two-legged tie in each area. Winners advance to the national final.
Final: a single game, played at Wembley.

First round

Note: The source from which this information was obtained does not give the group numbers; therefore, the number assigned to each group below is arbitrary, and does not necessarily correspond to the number which the group actually bore.

North

Byes: Bradford, Rochdale.

Group 1

27 Sep Scarborough 2 - 2 Scunthorpe
19 Oct Scunthorpe 1 - 1 Hull
9 Nov Hull 0 - 2 Scarborough

P W D L F A Pts
1 Scarborough 2 1 1 0 4 2 4
2 Scunthorpe 2 0 2 0 3 3 2
3 Hull 2 0 1 1 1 3 1

Group 2

28 Sep Blackpool 1 - 2 Chester
19 Oct Chester 2 - 2 Crewe
16 Nov Crewe 2 - 2 Blackpool

P W D L F A Pts
1 Chester 2 1 1 0 4 3 4
2 Crewe 2 0 2 0 4 4 2
3 Blackpool 2 0 1 1 3 4 1

Group 3

28 Sep Carlisle 2 - 0 Preston
19 Oct Preston 2 - 1 Burnley
9 Nov Burnley 1 - 2 Carlisle

P W D L F A Pts
1 Carlisle 2 2 0 0 4 1 6
2 Preston 2 1 0 1 2 3 3
3 Burnley 2 0 0 2 2 4 0

Group 4

28 Sep Hartlepool 1 - 1 Darlington
19 Oct Darlington 0 - 1 York
9 Nov York 2 - 0 Hartlepool

P W D L F A Pts
1 York 2 2 0 0 3 0 6
2 Darlington 2 0 1 1 1 2 1
3 Hartlepool 2 0 1 1 1 3 1

Group 5

28 Sep Huddersfield 3 - 1 Doncaster
18 Oct Doncaster 1 - 2 Rotherham
9 Nov Rotherham 1 - 1 Huddersfield

P W D L F A Pts
1 Huddersfield 2 1 1 0 4 2 4
2 Rotherham 2 1 1 0 3 2 4
3 Doncaster 2 0 0 2 2 5 0

Group 6

28 Sep Lincoln 1 - 0 Mansfield
19 Oct Mansfield 3 - 1 Chesterfield
9 Nov Chesterfield 1 - 2 Lincoln

P W D L F A Pts
1 Lincoln 2 2 0 0 3 1 6
2 Mansfield 2 1 0 1 3 2 3
3 Chesterfield 2 0 0 2 2 5 0

Group 7

28 Sep Stockport 2 - 0 Wigan
19 Oct Wigan 1 - 3 Bury
9 Nov Bury 1 - 3 Stockport

P W D L F A Pts
1 Stockport 2 2 0 0 5 1 6
2 Bury 2 1 0 1 4 4 3
3 Wigan 2 0 0 2 1 5 0

South

Byes: Bournemouth, Leyton Orient.

Group 1

28 Sep Fulham 4 - 1 Brighton
20 Oct Brighton 2 - 2 Reading
10 Nov Reading 1 - 0 Fulham

P W D L F A Pts
1 Reading 2 1 1 0 3 2 4
2 Fulham 2 1 0 1 4 2 3
3 Brighton 2 0 1 1 3 6 1

Group 2

28 Sep Gillingham 0 - 0 Colchester
19 Oct Colchester 2 - 2 Cambridge
9 Nov Cambridge 2 - 0 Gillingham

P W D L F A Pts
1 Cambridge 2 1 1 0 4 2 4
2 Colchester 2 0 2 0 2 2 2
3 Gillingham 2 0 1 1 0 2 1

Group 3

28 Sep Hereford 1 - 0 Walsall
19 Oct Walsall 0 - 0 Northampton
9 Nov Northampton 1 - 1 Hereford

P W D L F A Pts
1 Hereford 2 1 1 0 2 1 4
2 Northampton 2 0 2 0 1 1 2
3 Walsall 2 0 1 1 0 1 1

Group 4

28 Sep Plymouth 1 - 3 Swansea
19 Oct Swansea 2 - 0 Exeter
9 Nov Exeter 1 - 0 Plymouth

P W D L F A Pts
1 Swansea 2 2 0 0 5 1 6
2 Exeter 2 1 0 1 1 2 3
3 Plymouth 2 0 0 2 1 4 0

Group 5

28 Sep Torquay 0 - 1 Bristol Rovers
20 Oct Bristol Rovers 3 - 0 Cardiff
9 Nov Cardiff 2 - 0 Torquay

P W D L F A Pts
1 Bristol Rovers 2 2 0 0 4 0 6
2 Cardiff 2 1 0 1 2 3 3
3 Torquay 2 0 0 2 0 3 0

Group 6

28 Sep Wrexham 3 - 1 Shrewsbury
19 Oct Shrewsbury 2 - 2 Port Vale
9 Nov Port Vale 0 - 0 Wrexham

P W D L F A Pts
1 Wrexham 2 1 1 0 3 1 4
2 Port Vale 2 0 2 0 2 2 2
3 Shrewsbury 2 0 1 1 3 5 1

Group 7

28 Sep Wycombe 1 - 0 Barnet
19 Oct Barnet 2 - 2 Brentford
9 Nov Brentford 2 - 3 Wycombe

P W D L F A Pts
1 Wycombe 2 2 0 0 4 2 6
2 Brentford 2 0 1 1 4 5 1
3 Barnet 2 0 1 1 2 3 1

Second round

North

30 Nov Carlisle 2 - 1 Bury
Huddersfield 0 - 0 Preston (aet)
(Huddersfield won on penalties)
Lincoln 3 - 2 Darlington
Stockport 4 - 0 Rochdale
1 Dec Scarborough 0 - 2 Scunthorpe
4 Dec York 1 - 1 Mansfield (aet)
(Mansfield won on penalties)
7 Dec Bradford 2 - 3 Crewe
Chester 1 - 0 Rotherham

South

30 Nov Cambridge 2 - 4 Port Vale
Hereford 1 - 2 Brentford
1 Dec Bristol Rovers 2 - 2 Fulham (aet)
(Fulham won on penalties)
Reading 4 - 1 Northampton
4 Dec Wrexham 0 - 1 Colchester
7 Dec Swansea 2 - 1 Exeter (aet)
14 Dec Wycombe 3 - 2 Cardiff (aet)
21 Dec Bournemouth 1 - 1 Leyton Orient (aet)
(Leyton Orient won on penalties)

Area quarter-finals

North

11 Jan Carlisle 2 - 1 Mansfield (aet)
Huddersfield 3 - 2 Crewe (aet)
Lincoln 1 - 0 Chester
Stockport 2 - 0 Scunthorpe

South

11 Jan Colchester 0 - 1 Wycombe
Fulham 1 - 0 Reading
Leyton Orient 1 - 0 Brentford
Swansea 1 - 0 Port Vale

Area semi-finals

North

8 Feb Carlisle 2 - 1 Lincoln (aet)
1 Mar Stockport 0 - 1 Huddersfield

South

8 Feb Fulham 2 - 2 Wycombe (aet)
(Wycombe won on penalties)
Leyton Orient 0 - 2 Swansea

Area finals

North

8 Mar Huddersfield 4 - 1 Carlisle
22 Mar Carlisle 2 - 0 Huddersfield
(Huddersfield won 4-3 on aggregate)

South

1 Mar Swansea 3 - 1 Wycombe
22 Mar Wycombe 1 - 0 Swansea
(Swansea won 3-2 on aggregate)

Final

Sunday 24th April 1994, at Wembley

Swansea City 1 - 1 Huddersfield Town (aet)
(Swansea won 3-1 on penalties)