Autoglass Trophy - 1991/92

Participating teams

47: 24 from the Third and 23 from the Fourth Division. 23 teams in the Northern area group, and 24 teams in the Southern.
North: Blackpool, Bolton, Bradford, Burnley, Bury, Carlisle, Chester, Chesterfield, Crewe, Darlington, Doncaster, Halifax, Hartlepool, Huddersfield, Hull, Preston, Rochdale, Rotherham, Scarborough, Scunthorpe, Stockport, Wigan, York.
South: Aldershot, Barnet, Birmingham, Bournemouth, Brentford, Cardiff, Exeter, Fulham, Gillingham, Hereford, Leyton Orient, Lincoln, Maidstone, Mansfield, Northampton, Peterborough, Reading, Shrewsbury, Stoke, Swansea, Torquay, Walsall, WBA, Wrexham.

Format

Preliminary round: 7 groups of 3 in the Northern area, with 2 teams receiving a bye into the first round. 8 groups of 3 in the Southern area. Winners and runners-up advance to the first round.
First round: 8 single-game ties in each area. Winners advance to the area quarter-finals.
Area quarter-finals: 4 single-game ties in each area. Winners advance to the area semi-finals.
Area semi-finals: 2 single-game ties in each area. Winners advance to the area finals.
Area finals: 1 two-legged tie in each area. Winners advance to the national final.
Final: a single game, played at Wembley.

Preliminary round

Note: The source from which this information was obtained does not give the group numbers; therefore, the number assigned to each group below is arbitrary, and does not necessarily correspond to the number which the group actually bore.

North

Byes: Chesterfield, Rotherham.

Group 1

22 Oct Rochdale 1 - 1 Preston
19 Nov Preston 2 - 1 Bolton
10 Dec Bolton 4 - 1 Rochdale

P W D L F A Pts
1 Preston 2 1 1 0 3 2 4
2 Bolton 2 1 0 1 5 3 3
3 Rochdale 2 0 1 1 2 5 1

Group 2

22 Oct Blackpool 1 - 3 Burnley
19 Nov Burnley 2 - 0 Doncaster
17 Dec Doncaster 2 - 2 Blackpool

P W D L F A Pts
1 Burnley 2 2 0 0 5 1 6
2 Blackpool 2 0 1 1 3 5 1
3 Doncaster 2 0 1 1 2 4 1

Group 3

22 Oct Darlington 2 - 2 Crewe
19 Nov Crewe 2 - 1 Chester
7 Jan Chester 2 - 1 Darlington

P W D L F A Pts
1 Crewe 2 1 1 0 4 3 4
2 Chester 2 1 0 1 3 3 3
3 Darlington 2 0 1 1 3 4 1

Group 4

22 Oct Hull 2 - 1 Bradford
19 Nov Bradford 3 - 3 Hartlepool
7 Jan Hartlepool 2 - 0 Hull

P W D L F A Pts
1 Hartlepool 2 1 1 0 5 3 4
2 Hull 2 1 0 1 2 3 3
3 Bradford 2 0 1 1 4 5 1

Group 5

22 Oct Scunthorpe 1 - 3 Bury
19 Nov Bury 2 - 2 Halifax
7 Jan Halifax 0 - 2 Scunthorpe

P W D L F A Pts
1 Bury 2 1 1 0 5 3 4
2 Scunthorpe 2 1 0 1 3 3 3
3 Halifax 2 0 1 1 2 4 1

Group 6

22 Oct Wigan 0 - 1 Huddersfield
19 Nov Huddersfield 1 - 1 Scarborough
8 Jan Scarborough 1 - 1 Wigan

P W D L F A Pts
1 Huddersfield 2 1 1 0 2 1 4
2 Scarborough 2 0 2 0 2 2 2
3 Wigan 2 0 1 1 1 2 1

Group 7

22 Oct York 1 - 1 Carlisle
19 Nov Carlisle 4 - 0 Stockport
7 Jan Stockport 3 - 0 York

P W D L F A Pts
1 Carlisle 2 1 1 0 5 1 4
2 Stockport 2 1 0 1 3 4 3
3 York 2 0 1 1 1 4 1

South

Group 1

22 Oct Aldershot 0 - 2 Brentford
19 Nov Barnet 3 - 0 Aldershot
17 Dec Brentford 3 - 6 Barnet

P W D L F A Pts
1 Barnet 2 2 0 0 9 3 6
2 Brentford 2 1 0 1 5 6 3
3 Aldershot 2 0 0 2 0 5 0

Group 2

22 Oct Bournemouth 3 - 0 Swansea
19 Nov Swansea 0 - 0 Cardiff
10 Dec Cardiff 3 - 3 Bournemouth

P W D L F A Pts
1 Bournemouth 2 1 1 0 6 3 4
2 Cardiff 2 0 2 0 3 3 2
3 Swansea 2 0 1 1 0 3 1

Group 3

22 Oct Leyton Orient 1 - 0 Reading
20 Nov Reading 0 - 2 Northampton
3 Dec Northampton 1 - 2 Leyton Orient

P W D L F A Pts
1 Leyton Orient 2 2 0 0 3 1 6
2 Northampton 2 1 0 1 3 2 3
3 Reading 2 0 0 2 0 3 0

Group 4

15 Oct Wrexham 1 - 0 Mansfield
22 Oct Peterborough 2 - 0 Wrexham
14 Jan Mansfield 2 - 1 Peterborough
(Abandoned after 69 minutes)
4 Feb Mansfield 0 - 3 Peterborough

P W D L F A Pts
1 Peterborough 2 2 0 0 5 0 6
2 Wrexham 2 1 0 1 1 2 3
3 Mansfield 2 0 0 2 0 4 0

Group 5

22 Oct Walsall 0 - 2 Stoke
18 Dec Stoke 3 - 1 Birmingham
7 Jan Birmingham 0 - 1 Walsall

P W D L F A Pts
1 Stoke 2 2 0 0 5 1 6
2 Walsall 2 1 0 1 1 2 3
3 Birmingham 2 0 0 2 1 4 0

Group 6

22 Oct WBA 4 - 0 Shrewsbury
19 Nov Shrewsbury 1 - 0 Lincoln
4 Dec Lincoln 1 - 2 WBA

P W D L F A Pts
1 WBA 2 2 0 0 6 1 6
2 Shrewsbury 2 1 0 1 1 4 3
3 Lincoln 2 0 0 2 1 3 0

Group 7

23 Oct Exeter 2 - 1 Torquay
19 Nov Torquay 0 - 1 Hereford
7 Jan Hereford 2 - 1 Exeter

P W D L F A Pts
1 Hereford 2 2 0 0 3 1 6
2 Exeter 2 1 0 1 3 3 3
3 Torquay 2 0 0 2 1 3 0

Group 8

23 Oct Maidstone 2 - 6 Fulham
20 Nov Fulham 2 - 0 Gillingham
10 Dec Gillingham 4 - 2 Maidstone

P W D L F A Pts
1 Fulham 2 2 0 0 8 2 6
2 Gillingham 2 1 0 1 4 4 3
3 Maidstone 2 0 0 2 4 10 0

First round

North

14 Jan Bury 2 - 1 Chesterfield
Carlisle 1 - 3 Stockport
Crewe 2 - 0 Bolton
Huddersfield 1 - 0 Blackpool
(Abandoned after 45 minutes)
Preston 2 - 3 Hull (aet)
Rotherham 2 - 0 Chester
(Abandoned after 66 minutes)
21 Jan Burnley 0 - 0 Scarborough
(Abandoned after 90 minutes)
Hartlepool 2 - 1 Scunthorpe
Huddersfield 1 - 1 Blackpool (aet)
(Huddersfield won on penalties)
Rotherham 3 - 0 Chester
4 Feb Burnley 3 - 1 Scarborough

South

14 Jan Barnet 3 - 2 Northampton
Fulham 2 - 0 Gillingham
Stoke 3 - 0 Cardiff
WBA 0 - 1 Exeter
21 Jan Hereford 0 - 1 Walsall (aet)
Leyton Orient 3 - 2 Brentford
18 Feb Bournemouth 1 - 2 Wrexham
Peterborough 1 - 0 Shrewsbury

Area quarter-finals

North

4 Feb Bury 1 - 2 Huddersfield
Crewe 1 - 0 Hull
Stockport 3 - 0 Hartlepool
18 Feb Rotherham 1 - 1 Burnley (aet)
(Burnley won on penalties)

South

4 Feb Barnet 0 - 1 Leyton Orient
5 Feb Stoke 3 - 1 Walsall
18 Feb Fulham 0 - 2 Wrexham
Peterborough 1 - 0 Exeter

Area semi-finals

North

17 Mar Burnley 2 - 0 Huddersfield
Crewe 1 - 2 Stockport

South

17 Mar Leyton Orient 0 - 1 Stoke
Peterborough 3 - 1 Wrexham

Area finals

North

7 Apr Burnley 0 - 1 Stockport
15 Apr Stockport 2 - 1 Burnley
(Stockport won 3-1 on aggregate)

South

6 Apr Stoke 3 - 3 Peterborough
15 Apr Peterborough 0 - 1 Stoke
(Stoke won 4-3 on aggregate)

Final

Sunday 16th May 1992, at Wembley

Stoke City 1 - 0 Stockport County