Leyland DAF Cup - 1990/91

Participating teams

48: 24 each from the Third and Fourth Divisions. 24 teams in each area group.
North: Blackpool, Bolton, Bradford, Burnley, Bury, Carlisle, Chester, Chesterfield, Crewe, Darlington, Doncaster, Grimsby, Halifax, Hartlepool, Huddersfield, Preston, Rochdale, Rotherham, Scarborough, Scunthorpe, Stockport, Tranmere, Wigan, York.
South: Aldershot, Birmingham, Bournemouth, Brentford, Cambridge, Cardiff, Exeter, Fulham, Gillingham, Hereford, Leyton Orient, Lincoln, Maidstone, Mansfield, Northampton, Peterborough, Reading, Shrewsbury, Southend, Stoke, Swansea, Torquay, Walsall, Wrexham.

Format

Preliminary round: 8 groups of 3 in each area. Winners and runners-up advance to the first round.
First round: 8 single-game ties in each area. Winners advance to the area quarter-finals.
Area quarter-finals: 4 single-game ties in each area. Winners advance to the area semi-finals.
Area semi-finals: 2 single-game ties in each area. Winners advance to the area finals.
Area finals: 1 two-legged tie in each area. Winners advance to the national final.
Final: a single game, played at Wembley.

Preliminary round

Note: The source from which this information was obtained does not give the group numbers; therefore, the number assigned to each group below is arbitrary, and does not necessarily correspond to the number which the group actually bore.

North

Group 1

5 Nov Halifax 1 - 1 Rotherham
27 Nov Rotherham 1 - 1 Scarborough
9 Jan Scarborough 1 - 2 Halifax

P W D L F A Pts
1 Halifax 2 1 1 0 3 2 4
2 Rotherham 2 0 2 0 2 2 2
3 Scarborough 2 0 1 1 2 3 1

Group 2

6 Nov Bolton 1 - 0 Tranmere
27 Nov Tranmere 4 - 0 Blackpool
18 Dec Blackpool 3 - 0 Bolton

P W D L F A Pts
1 Tranmere 2 1 0 1 4 1 3
2 Blackpool 2 1 0 1 3 4 3
3 Bolton 2 1 0 1 1 3 3

Group 3

6 Nov Burnley 2 - 1 Crewe
27 Nov Crewe 1 - 1 Stockport
8 Jan Stockport 1 - 1 Burnley

P W D L F A Pts
1 Burnley 2 1 1 0 3 2 4
2 Stockport 2 0 2 0 2 2 2
3 Crewe 2 0 1 1 2 3 1

Group 4

6 Nov Carlisle 1 - 1 Preston
27 Nov Preston 3 - 1 Rochdale
18 Dec Rochdale 1 - 0 Carlisle

P W D L F A Pts
1 Preston 2 1 1 0 4 2 4
2 Rochdale 2 1 0 1 2 3 3
3 Carlisle 2 0 1 1 1 2 1

Group 5

6 Nov Chesterfield 1 - 1 Doncaster
27 Nov Doncaster 1 - 0 Scunthorpe
18 Dec Scunthorpe 3 - 1 Chesterfield

P W D L F A Pts
1 Doncaster 2 1 1 0 2 1 4
2 Scunthorpe 2 1 0 1 3 2 3
3 Chesterfield 2 0 1 1 2 4 1

Group 6

6 Nov Grimsby 1 - 3 York
27 Nov York 3 - 2 Darlington
11 Dec Darlington 3 - 1 Grimsby

P W D L F A Pts
1 York 2 2 0 0 6 3 6
2 Darlington 2 1 0 1 5 4 3
3 Grimsby 2 0 0 2 2 6 0

Group 7

6 Nov Wigan 4 - 0 Chester
27 Nov Chester 2 - 0 Bury
11 Dec Bury 2 - 1 Wigan

P W D L F A Pts
1 Wigan 2 1 0 1 5 2 3
2 Bury 2 1 0 1 2 3 3
3 Chester 2 1 0 1 2 4 3

Group 8

7 Nov Bradford 1 - 1 Huddersfield
28 Nov Huddersfield 1 - 4 Hartlepool
18 Dec Hartlepool 0 - 4 Bradford

P W D L F A Pts
1 Bradford 2 1 1 0 5 1 4
2 Hartlepool 2 1 0 1 4 5 3
3 Huddersfield 2 0 1 1 2 5 1

South

Group 1

6 Nov Bournemouth 0 - 0 Gillingham
27 Nov Gillingham 4 - 1 Maidstone
11 Dec Maidstone 3 - 1 Bournemouth

P W D L F A Pts
1 Gillingham 2 1 1 0 4 1 4
2 Maidstone 2 1 0 1 4 5 3
3 Bournemouth 2 0 1 1 1 3 1

Group 2

6 Nov Peterborough 0 - 2 Cambridge
27 Nov Wrexham 3 - 3 Peterborough
18 Dec Cambridge 1 - 0 Wrexham

P W D L F A Pts
1 Cambridge 2 2 0 0 3 0 6
2 Wrexham 2 0 1 1 3 4 1
3 Peterborough 2 0 1 1 3 5 1

Group 3

6 Nov Southend 10 - 1 Aldershot
27 Nov Aldershot 3 - 1 Reading
7 Dec Reading 1 - 4 Southend

P W D L F A Pts
1 Southend 2 2 0 0 14 2 6
2 Aldershot 2 1 0 1 4 11 3
3 Reading 2 0 0 2 2 7 0

Group 4

6 Nov Stoke 1 - 1 Northampton
27 Nov Northampton 1 - 2 Mansfield
8 Jan Mansfield 3 - 0 Stoke

P W D L F A Pts
1 Mansfield 2 2 0 0 5 1 6
2 Northampton 2 0 1 1 2 3 1
3 Stoke 2 0 1 1 1 4 1

Group 5

6 Nov Torquay 1 - 1 Swansea
27 Nov Swansea 1 - 1 Shrewsbury
18 Dec Shrewsbury 1 - 1 Torquay

P W D L F A Pts
1 Shrewsbury 2 0 2 0 2 2 2
Swansea 2 0 2 0 2 2 2
Torquay 2 0 2 0 2 2 2

Play-offs to determine the group placings:
16 Jan Shrewsbury 2 - 6 Torquay
23 Jan Swansea 4 - 2 Shrewsbury
28 Jan Torquay 2 - 0 Swansea

P W D L F A Pts
1 Torquay 2 2 0 0 8 2 6
2 Swansea 2 1 0 1 4 4 3
3 Shrewsbury 2 0 0 2 4 10 0

Group 6

6 Nov Walsall 0 - 1 Birmingham
27 Nov Birmingham 2 - 0 Lincoln
12 Dec Lincoln 1 - 1 Walsall

P W D L F A Pts
1 Birmingham 2 2 0 0 3 0 6
2 Walsall 2 0 1 1 1 2 1
3 Lincoln 2 0 1 1 1 3 1

Group 7

12 Nov Leyton Orient 0 - 2 Fulham
27 Nov Fulham 1 - 1 Brentford
29 Jan Brentford 2 - 0 Leyton Orient

P W D L F A Pts
1 Brentford 2 1 1 0 3 1 4
Fulham 2 1 1 0 3 1 4
3 Leyton Orient 2 0 0 2 0 4 0

Group 8

13 Nov Cardiff 0 - 1 Exeter
28 Nov Exeter 2 - 2 Hereford
11 Dec Hereford 1 - 1 Cardiff

P W D L F A Pts
1 Exeter 2 1 1 0 3 2 4
2 Hereford 2 0 2 0 3 3 2
3 Cardiff 2 0 1 1 1 2 1

First round

North

8 Jan Preston 2 - 1 Darlington (aet)
15 Jan Doncaster 0 - 0 Scunthorpe (aet)
(Scunthorpe won on penalties)
Tranmere 3 - 0 Rotherham
22 Jan Bradford 3 - 2 Hartlepool
Burnley 3 - 2 Stockport (aet)
Halifax 0 - 1 Blackpool
Wigan 2 - 0 Rochdale
York 1 - 2 Bury

South

8 Jan Gillingham 0 - 1 Hereford
Southend 2 - 0 Maidstone
23 Jan Exeter 1 - 0 Aldershot
29 Jan Cambridge 1 - 0 Walsall
18 Feb Birmingham 0 - 0 Swansea (aet)
(Birmingham won on penalties)
19 Feb Mansfield 2 - 1 Fulham
Torquay 2 - 0 Northampton
21 Feb Brentford 0 - 0 Wrexham (aet)
(Brentford won on penalties)

Area quarter-finals

North

29 Jan Bradford 0 - 1 Burnley
Scunthorpe 1 - 4 Preston
Tranmere 2 - 0 Blackpool
Wigan 2 - 0 Bury

South

20 Feb Exeter 0 - 1 Cambridge
26 Feb Birmingham 2 - 0 Mansfield
Southend 7 - 0 Torquay
28 Feb Hereford 0 - 2 Brentford

Area semi-finals

North

19 Feb Preston 6 - 1 Burnley
Wigan 0 - 3 Tranmere

South

5 Mar Birmingham 3 - 1 Cambridge
Southend 0 - 3 Brentford

Area finals

North

5 Mar Tranmere 4 - 0 Preston
9 Apr Preston 1 - 0 Tranmere
(Tranmere won 4-1 on aggregate)

South

26 Mar Birmingham 2 - 1 Brentford
9 Apr Brentford 0 - 1 Birmingham
(Birmingham won 3-1 on aggregate)

Final

Sunday 26th May 1991, at Wembley

Birmingham City 3 - 2 Tranmere Rovers