Sherpa Van Trophy - 1988/89

Participating teams

48: 24 each from the Third and Fourth Divisions. 24 teams in each area group.
North: Blackpool, Bolton, Burnley, Bury, Carlisle, Chester, Crewe, Darlington, Doncaster, Grimsby, Halifax, Hartlepool, Huddersfield, Preston, Rochdale, Rotherham, Scarborough, Scunthorpe, Sheffield United, Stockport, Tranmere, Wigan, Wrexham, York.
South: Aldershot, Brentford, Bristol City, Bristol Rovers, Cambridge, Cardiff, Chesterfield, Colchester, Exeter, Fulham, Gillingham, Hereford, Leyton Orient, Lincoln, Mansfield, Northampton, Notts County, Peterborough, Port Vale, Reading, Southend, Swansea, Torquay, Wolves.

Format

Preliminary round: 8 groups of 3 in each area. Winners and runners-up advance to the first round.
First round: 8 single-game ties in each area. Winners advance to the area quarter-finals.
Area quarter-finals: 4 single-game ties in each area. Winners advance to the area semi-finals.
Area semi-finals: 2 single-game ties in each area. Winners advance to the area finals.
Area finals: 1 two-legged tie in each area. Winners advance to the national final.
Final: a single game, played at Wembley.

Preliminary round

North

Group 1

6 Dec Bolton 1 - 0 Preston
13 Dec Preston 4 - 0 Bury
19 Dec Bury 1 - 0 Bolton

P W D L F A Pts
1 Preston 2 1 0 1 4 1 3
2 Bolton 2 1 0 1 1 1 3
3 Bury 2 1 0 1 1 4 3

Group 2

29 Nov Grimsby 1 - 0 Rotherham
6 Dec Doncaster 1 - 1 Grimsby
13 Dec Rotherham 2 - 1 Doncaster

P W D L F A Pts
1 Grimsby 2 1 1 0 2 1 4
2 Rotherham 2 1 0 1 2 2 3
3 Doncaster 2 0 1 1 2 3 1

Group 3

28 Nov Stockport 1 - 1 Crewe
5 Dec Tranmere 2 - 1 Stockport
13 Dec Crewe 1 - 1 Tranmere

P W D L F A Pts
1 Tranmere 2 1 1 0 3 2 4
2 Crewe 2 0 2 0 2 2 2
3 Stockport 2 0 1 1 2 3 1

Group 4

22 Nov York 0 - 2 Burnley
29 Nov Burnley 3 - 0 Hartlepool
13 Dec Hartlepool 0 - 2 York

P W D L F A Pts
1 Burnley 2 2 0 0 5 0 6
2 York 2 1 0 1 2 2 3
3 Hartlepool 2 0 0 2 0 5 0

Group 5

29 Nov Carlisle 1 - 1 Scarborough
6 Dec Darlington 3 - 2 Carlisle
14 Dec Scarborough 4 - 0 Darlington

P W D L F A Pts
1 Scarborough 2 1 1 0 5 1 4
2 Darlington 2 1 0 1 3 6 3
3 Carlisle 2 0 1 1 3 4 1

Group 6

6 Dec Scunthorpe 1 - 2 Halifax
13 Dec Huddersfield 1 - 0 Scunthorpe
19 Dec Halifax 1 - 0 Huddersfield

P W D L F A Pts
1 Halifax 2 2 0 0 3 1 6
2 Huddersfield 2 1 0 1 1 1 3
3 Scunthorpe 2 0 0 2 1 3 0

Group 7

22 Nov Wigan 1 - 2 Blackpool
6 Dec Blackpool 2 - 0 Rochdale
13 Dec Rochdale 0 - 2 Wigan

P W D L F A Pts
1 Blackpool 2 2 0 0 4 1 6
2 Wigan 2 1 0 1 3 2 3
3 Rochdale 2 0 0 2 0 4 0

Group 8

5 Dec Wrexham 1 - 1 Sheffield United
13 Dec Sheffield United 2 - 2 Chester
21 Dec Chester 1 - 2 Wrexham

P W D L F A Pts
1 Wrexham 2 1 1 0 3 2 4
2 Sheffield United 2 0 2 0 3 3 2
3 Chester 2 0 1 1 3 4 1

South

Group 1

30 Nov Reading 5 - 2 Aldershot
6 Dec Leyton Orient 1 - 1 Reading
10 Dec Aldershot 1 - 3 Leyton Orient

P W D L F A Pts
1 Reading 2 1 1 0 6 3 4
2 Leyton Orient 2 1 1 0 4 2 4
3 Aldershot 2 0 0 2 3 8 0

Group 2

29 Nov Swansea 1 - 0 Torquay
6 Dec Cardiff 2 - 0 Swansea
19 Dec Torquay 3 - 1 Cardiff

P W D L F A Pts
1 Torquay 2 1 0 1 3 2 3
2 Cardiff 2 1 0 1 3 3 3
3 Swansea 2 1 0 1 1 2 3

Group 3

22 Nov Fulham 0 - 2 Brentford
29 Nov Brentford 2 - 0 Gillingham
10 Dec Gillingham 2 - 1 Fulham

P W D L F A Pts
1 Brentford 2 2 0 0 4 0 6
2 Gillingham 2 1 0 1 2 3 3
3 Fulham 2 0 0 2 1 4 0

Group 4

22 Nov Southend 2 - 1 Lincoln
30 Nov Lincoln 1 - 2 Colchester
19 Dec Colchester 2 - 1 Southend

P W D L F A Pts
1 Colchester 2 2 0 0 4 2 6
2 Southend 2 1 0 1 3 3 3
3 Lincoln 2 0 0 2 2 4 0

Group 5

29 Nov Mansfield 1 - 1 Notts County
6 Dec Notts County 1 - 1 Chesterfield
10 Dec Chesterfield 2 - 1 Mansfield

P W D L F A Pts
1 Chesterfield 2 1 1 0 3 2 4
2 Notts County 2 0 2 0 2 2 2
3 Mansfield 2 0 1 1 2 3 1

Group 6

21 Nov Port Vale 1 - 1 Hereford
30 Nov Hereford 2 - 2 Wolves
12 Dec Wolves 5 - 1 Port Vale

P W D L F A Pts
1 Wolves 2 1 1 0 7 3 4
2 Hereford 2 0 2 0 3 3 2
3 Port Vale 2 0 1 1 2 6 1

Group 7

22 Nov Northampton 1 - 1 Cambridge
29 Nov Cambridge 2 - 2 Peterborough
21 Dec Peterborough 0 - 2 Northampton

P W D L F A Pts
1 Northampton 2 1 1 0 3 1 4
2 Cambridge 2 0 2 0 3 3 2
3 Peterborough 2 0 1 1 2 4 1

Group 8

23 Nov Bristol Rovers 1 - 0 Bristol City
6 Dec Bristol City 2 - 0 Exeter
14 Dec Exeter 1 - 1 Bristol Rovers

P W D L F A Pts
1 Bristol Rovers 2 1 1 0 2 1 4
2 Bristol City 2 1 0 1 2 1 3
3 Exeter 2 0 1 1 1 3 1

First round

North

7 Jan Scarborough 3 - 1 York
17 Jan Blackpool 4 - 3 Rotherham
Burnley 1 - 1 Crewe (aet)
(Crewe won on penalties)
Grimsby 1 - 3 Huddersfield
Halifax 3 - 0 Darlington
Preston 0 - 1 Bolton
Tranmere 0 - 1 Wigan
Wrexham 2 - 1 Sheffield United

South

17 Jan Brentford 2 - 0 Notts County
Chesterfield 4 - 2 Cambridge
Colchester 3 - 1 Leyton Orient
Northampton 2 - 1 Southend (aet)
Torquay 3 - 0 Gillingham
18 Jan Reading 2 - 3 Hereford
24 Jan Bristol Rovers 2 - 1 Cardiff
Wolves 3 - 0 Bristol City

Area quarter-finals

North

21 Feb Bolton 3 - 1 Wrexham (aet)
Halifax 0 - 2 Blackpool
Huddersfield 1 - 2 Scarborough
Wigan 0 - 1 Crewe

South

14 Feb Colchester 0 - 1 Hereford
21 Feb Chesterfield 0 - 1 Brentford
Wolves 3 - 1 Northampton (aet)
22 Feb Bristol Rovers 0 - 1 Torquay

Area semi-finals

North

21 Mar Blackpool 1 - 0 Scarborough (aet)
Crewe 1 - 2 Bolton (aet)

South

21 Mar Brentford 0 - 1 Torquay
22 Mar Hereford 0 - 2 Wolves

Area finals

North

11 Apr Bolton 1 - 0 Blackpool
18 Apr Blackpool 1 - 1 Bolton (aet)
(Bolton won 2-1 on aggregate)

South

12 Apr Torquay 1 - 2 Wolves
18 Apr Wolves 0 - 2 Torquay
(Torquay won 3-2 on aggregate)

Final

Sunday 28th May 1989, at Wembley

Bolton Wanderers 4 - 1 Torquay United