Sherpa Van Trophy - 1987/88

Participating teams

48: 24 each from the Third and Fourth Divisions. 24 teams in each area group.
North: Blackpool, Bolton, Burnley, Bury, Carlisle, Chester, Chesterfield, Crewe, Darlington, Doncaster, Grimsby, Halifax, Hartlepool, Mansfield, Preston, Rochdale, Rotherham, Scarborough, Scunthorpe, Stockport, Sunderland, Tranmere, Wigan, York.
South: Aldershot, Brentford, Brighton, Bristol City, Bristol Rovers, Cambridge, Cardiff, Colchester, Exeter, Fulham, Gillingham, Hereford, Leyton Orient, Newport, Northampton, Notts County, Peterborough, Port Vale, Southend, Swansea, Torquay, Walsall, Wolves, Wrexham.

Format

Preliminary round: 8 groups of 3 in each area. Winners and runners-up advance to the first round.
First round: 8 single-game ties in each area. Winners advance to the area quarter-finals.
Area quarter-finals: 4 single-game ties in each area. Winners advance to the area semi-finals.
Area semi-finals: 2 single-game ties in each area. Winners advance to the area finals.
Area finals: 1 two-legged tie in each area. Winners advance to the national final.
Final: a single game, played at Wembley.

Preliminary round

North

Group 1

13 Oct Rochdale 0 - 0 Tranmere
27 Oct Tranmere 1 - 2 Burnley
24 Nov Burnley 3 - 2 Rochdale

P W D L F A Pts
1 Burnley 2 2 0 0 5 3 6
2 Rochdale 2 0 1 1 2 3 1
3 Tranmere 2 0 1 1 1 2 1

Group 2

13 Oct Carlisle 2 - 1 Chester
28 Oct Chester 2 - 1 Blackpool
24 Nov Blackpool 0 - 1 Carlisle

P W D L F A Pts
1 Carlisle 2 2 0 0 3 1 6
2 Chester 2 1 0 1 3 3 3
3 Blackpool 2 0 0 2 1 3 0

Group 3

13 Oct Bolton 0 - 0 Preston
27 Oct Preston 5 - 2 Stockport
24 Nov Stockport 1 - 3 Bolton

P W D L F A Pts
1 Preston 2 1 1 0 5 2 4
2 Bolton 2 1 1 0 3 1 4
3 Stockport 2 0 0 2 3 8 0

Group 4

13 Oct Wigan 2 - 2 Crewe
24 Nov Bury 5 - 2 Wigan
4 Dec Crewe 0 - 0 Bury

P W D L F A Pts
1 Bury 2 1 1 0 5 2 4
2 Crewe 2 0 2 0 2 2 2
3 Wigan 2 0 1 1 4 7 1

Group 5

13 Oct York 3 - 4 Darlington
24 Nov Chesterfield 2 - 0 York
5 Dec Darlington 2 - 1 Chesterfield

P W D L F A Pts
1 Darlington 2 2 0 0 6 4 6
2 Chesterfield 2 1 0 1 3 2 3
3 York 2 0 0 2 3 6 0

Group 6

13 Oct Rotherham 1 - 0 Scarborough
28 Oct Scarborough 0 - 3 Sunderland
24 Nov Sunderland 7 - 1 Rotherham

P W D L F A Pts
1 Sunderland 2 2 0 0 10 1 6
2 Rotherham 2 1 0 1 2 7 3
3 Scarborough 2 0 0 2 0 4 0

Group 7

13 Oct Scunthorpe 2 - 0 Grimsby
27 Oct Grimsby 2 - 1 Halifax
24 Nov Halifax 3 - 0 Scunthorpe

P W D L F A Pts
1 Halifax 2 1 0 1 4 2 3
2 Grimsby 2 1 0 1 2 3 3
Scunthorpe 2 1 0 1 2 3 3

Play-off to determine the group runner-up:
15 Dec Grimsby 1 - 2 Scunthorpe

Group 8

13 Oct Doncaster 0 - 1 Mansfield
27 Oct Mansfield 3 - 2 Hartlepool
24 Nov Hartlepool 1 - 0 Doncaster

P W D L F A Pts
1 Mansfield 2 2 0 0 4 2 6
2 Hartlepool 2 1 0 1 3 3 3
3 Doncaster 2 0 0 2 0 2 0

South

Group 1

13 Oct Notts County 1 - 0 Northampton
28 Oct Northampton 1 - 0 Brentford
24 Nov Brentford 3 - 2 Notts County

P W D L F A Pts
1 Brentford 2 1 0 1 3 3 3
Notts County 2 1 0 1 3 3 3
3 Northampton 2 1 0 1 1 1 3

Group 2

13 Oct Cardiff 3 - 2 Wrexham
27 Oct Wrexham 2 - 2 Walsall
24 Nov Walsall 3 - 1 Cardiff

P W D L F A Pts
1 Walsall 2 1 1 0 5 3 4
2 Cardiff 2 1 0 1 4 5 3
3 Wrexham 2 0 1 1 4 5 1

Group 3

13 Oct Aldershot 3 - 1 Gillingham
27 Oct Gillingham 2 - 2 Leyton Orient
24 Nov Leyton Orient 2 - 2 Aldershot

P W D L F A Pts
1 Aldershot 2 1 1 0 5 3 4
2 Leyton Orient 2 0 2 0 4 4 2
3 Gillingham 2 0 1 1 3 5 1

Group 4

13 Oct Colchester 3 - 2 Peterborough
24 Nov Cambridge 0 - 0 Colchester
1 Dec Peterborough 3 - 0 Cambridge

P W D L F A Pts
1 Colchester 2 1 1 0 3 2 4
2 Peterborough 2 1 0 1 5 3 3
3 Cambridge 2 0 1 1 0 3 1

Group 5

13 Oct Torquay 2 - 0 Bristol Rovers
28 Oct Bristol Rovers 0 - 2 Hereford
25 Nov Hereford 0 - 2 Torquay

P W D L F A Pts
1 Torquay 2 2 0 0 4 0 6
2 Hereford 2 1 0 1 2 2 3
3 Bristol Rovers 2 0 0 2 0 4 0

Group 6

13 Oct Newport 2 - 0 Port Vale
26 Oct Port Vale 2 - 0 Exeter
24 Nov Exeter 0 - 1 Newport

P W D L F A Pts
1 Newport 2 2 0 0 3 0 6
2 Port Vale 2 1 0 1 2 2 3
3 Exeter 2 0 0 2 0 3 0

Group 7

13 Oct Southend 1 - 0 Fulham
27 Oct Fulham 1 - 6 Brighton
25 Nov Brighton 3 - 2 Southend

P W D L F A Pts
1 Brighton 2 2 0 0 9 3 6
2 Southend 2 1 0 1 3 3 3
3 Fulham 2 0 0 2 1 7 0

Group 8

27 Oct Swansea 1 - 1 Wolves
10 Nov Bristol City 2 - 0 Swansea
24 Nov Wolves 3 - 1 Bristol City

P W D L F A Pts
1 Wolves 2 1 1 0 4 2 4
2 Bristol City 2 1 0 1 3 3 3
3 Swansea 2 0 1 1 1 3 1

First round

North

19 Jan Burnley 1 - 0 Chester
Bury 1 - 0 Bolton
Halifax 2 - 1 Chesterfield (aet)
Mansfield 1 - 0 Scunthorpe
Preston 3 - 1 Rochdale
Sunderland 1 - 0 Crewe
26 Jan Darlington 3 - 2 Rotherham
3 Feb Carlisle 0 - 2 Hartlepool

South

19 Jan Aldershot 1 - 0 Bristol City (aet)
Colchester 1 - 1 Leyton Orient (aet)
(Colchester won on penalties)
Newport 2 - 3 Hereford
Torquay 1 - 0 Port Vale
Walsall 1 - 2 Peterborough
Wolves 4 - 0 Brentford
20 Jan Brighton 4 - 2 Southend
Notts County 2 - 0 Cardiff

Area quarter-finals

North

9 Feb Bury 0 - 1 Burnley
Sunderland 0 - 1 Hartlepool
16 Feb Preston 2 - 1 Mansfield
18 Feb Darlington 1 - 2 Halifax

South

9 Feb Colchester 2 - 3 Notts County
Wolves 4 - 0 Peterborough
10 Feb Hereford 0 - 1 Brighton (aet)
16 Feb Aldershot 0 - 1 Torquay

Area semi-finals

North

8 Mar Burnley 0 - 0 Halifax (aet)
(Burnley won on penalties)
9 Mar Hartlepool 0 - 2 Preston

South

8 Mar Wolves 1 - 0 Torquay
9 Mar Brighton 1 - 5 Notts County

Area finals

North

12 Apr Burnley 0 - 0 Preston
19 Apr Preston 1 - 3 Burnley
(Burnley won 3-1 on aggregate)

South

12 Apr Notts County 1 - 1 Wolves
19 Apr Wolves 3 - 0 Notts County
(Wolves won 4-1 on aggregate)

Final

Sunday 29th May 1988, at Wembley

Wolverhampton Wanderers 2 - 0 Burnley