Freight Rover Trophy - 1985/86

Participating teams

48: 24 each from the Third and Fourth Divisions. 24 teams in each area group.
North: Blackpool, Bolton, Burnley, Bury, Chester, Chesterfield, Crewe, Darlington, Doncaster, Halifax, Hartlepool, Lincoln, Mansfield, Notts County, Port Vale, Preston, Rochdale, Rotherham, Scunthorpe, Stockport, Tranmere, Wigan, Wrexham, York.
South: Aldershot, Bournemouth, Brentford, Bristol City, Bristol Rovers, Cambridge, Cardiff, Colchester, Derby, Exeter, Gillingham, Hereford, Newport, Northampton, Orient, Peterborough, Plymouth, Reading, Southend, Swansea, Swindon, Torquay, Walsall, Wolves.

Format

Preliminary round: 8 groups of 3 in each area. Winners advance to the area quarter-finals.
Area quarter-finals: 4 single-game ties in each area. Winners advance to the area semi-finals.
Area semi-finals: 2 single-game ties in each area. Winners advance to the area finals.
Area finals: 1 two-legged tie in each area. Winners advance to the national final.
Final: a single game, played at Wembley.

Preliminary round

North

Group 1

20 Jan Tranmere 2 - 0 Preston
29 Jan Preston 2 - 0 Bury
26 Feb Bury 1 - 2 Tranmere

P W D L F A Pts
1 Tranmere 2 2 0 0 4 1 6
2 Preston 2 1 0 1 2 2 3
3 Bury 2 0 0 2 1 4 0

Group 2

14 Jan Crewe 4 - 1 Stockport
20 Jan Stockport 2 - 2 Bolton
28 Jan Bolton 1 - 0 Crewe

P W D L F A Pts
1 Bolton 2 1 1 0 3 2 4
2 Crewe 2 1 0 1 4 2 3
3 Stockport 2 0 1 1 3 6 1

Group 3

20 Jan Rochdale 1 - 0 Chester
22 Jan Chester 0 - 2 Wigan
28 Jan Wigan 6 - 0 Rochdale

P W D L F A Pts
1 Wigan 2 2 0 0 8 0 6
2 Rochdale 2 1 0 1 1 6 3
3 Chester 2 0 0 2 0 3 0

Group 4

21 Jan Wrexham 1 - 1 Port Vale
23 Jan Blackpool 2 - 2 Wrexham
10 Feb Port Vale 3 - 1 Blackpool

P W D L F A Pts
1 Port Vale 2 1 1 0 4 2 4
2 Wrexham 2 0 2 0 3 3 2
3 Blackpool 2 0 1 1 3 5 1

Group 5

14 Jan Darlington 2 - 0 Chesterfield
21 Jan Chesterfield 1 - 2 Burnley
13 Mar Burnley 1 - 1 Darlington

P W D L F A Pts
1 Darlington 2 1 1 0 3 1 4
2 Burnley 2 1 1 0 3 2 4
3 Chesterfield 2 0 0 2 1 4 0

Group 6

16 Jan Notts County 1 - 0 Doncaster
21 Jan Doncaster 1 - 0 Mansfield
11 Mar Mansfield 1 - 0 Notts County

P W D L F A Pts
1 Doncaster 2 1 0 1 1 1 3
Mansfield 2 1 0 1 1 1 3
Notts County 2 1 0 1 1 1 3

Play-offs to determine the group winner:
17 Mar Mansfield 4 - 2 Doncaster
20 Mar Notts County 0 - 1 Mansfield

P W D L F A Pts
1 Mansfield 2 2 0 0 5 2 6
2 Notts County 1 0 0 1 0 1 0
3 Doncaster 1 0 0 1 2 4 0

Group 7

14 Jan York 0 - 0 Rotherham
21 Jan Rotherham 3 - 0 Hartlepool
28 Jan Hartlepool 3 - 2 York

P W D L F A Pts
1 Rotherham 2 1 1 0 3 0 4
2 Hartlepool 2 1 0 1 3 5 3
3 York 2 0 1 1 2 3 1

Group 8

15 Jan Lincoln 1 - 3 Scunthorpe
21 Jan Scunthorpe 3 - 2 Halifax
11 Feb Halifax 1 - 1 Lincoln

P W D L F A Pts
1 Scunthorpe 2 2 0 0 6 3 6
2 Halifax 2 0 1 1 3 4 1
3 Lincoln 2 0 1 1 2 4 1

South

Group 1

20 Jan Swansea 1 - 1 Newport
21 Jan Newport 1 - 0 Cardiff
28 Jan Cardiff 0 - 2 Swansea

P W D L F A Pts
1 Swansea 2 1 1 0 3 1 4
2 Newport 2 1 1 0 2 1 4
3 Cardiff 2 0 0 2 0 3 0

Group 2

14 Jan Exeter 1 - 1 Wolves
22 Jan Wolves 1 - 1 Torquay
29 Jan Torquay 1 - 0 Exeter

P W D L F A Pts
1 Torquay 2 1 1 0 2 1 4
2 Wolves 2 0 2 0 2 2 2
3 Exeter 2 0 1 1 1 2 1

Group 3

14 Jan Bristol City 0 - 0 Plymouth
21 Jan Plymouth 0 - 1 Walsall
28 Jan Walsall 1 - 2 Bristol City

P W D L F A Pts
1 Bristol City 2 1 1 0 2 1 4
2 Walsall 2 1 0 1 2 2 3
3 Plymouth 2 0 1 1 0 1 1

Group 4

15 Jan Hereford 2 - 0 Bristol Rovers
21 Jan Bristol Rovers 2 - 1 Swindon
11 Mar Swindon 1 - 1 Hereford

P W D L F A Pts
1 Hereford 2 1 1 0 3 1 4
2 Bristol Rovers 2 1 0 1 2 3 3
3 Swindon 2 0 1 1 2 3 1

Group 5

14 Jan Aldershot 0 - 1 Cambridge
21 Jan Cambridge 4 - 1 Peterborough
17 Apr Peterborough 2 - 0 Aldershot

P W D L F A Pts
1 Cambridge 2 2 0 0 5 1 6
2 Peterborough 2 1 0 1 3 4 3
3 Aldershot 2 0 0 2 0 3 0

Group 6

14 Jan Colchester 4 - 1 Southend
21 Jan Northampton 2 - 1 Colchester
13 Mar Southend 1 - 3 Northampton

P W D L F A Pts
1 Northampton 2 2 0 0 5 2 6
2 Colchester 2 1 0 1 5 3 3
3 Southend 2 0 0 2 2 7 0

Group 7

14 Jan Orient 3 - 1 Bournemouth
21 Jan Bournemouth 5 - 0 Reading
6 Mar Reading 0 - 3 Orient

P W D L F A Pts
1 Orient 2 2 0 0 6 1 6
2 Bournemouth 2 1 0 1 6 3 3
3 Reading 2 0 0 2 0 8 0

Group 8

15 Jan Brentford 0 - 0 Derby
22 Jan Derby 0 - 2 Gillingham
29 Jan Gillingham 1 - 1 Brentford

P W D L F A Pts
1 Gillingham 2 1 1 0 3 1 4
2 Brentford 2 0 2 0 1 1 2
3 Derby 2 0 1 1 0 2 1

Area quarter-finals

North

18 Feb Wigan 3 - 0 Rotherham
10 Mar Scunthorpe 1 - 1 Port Vale (aet)
(Port Vale won on penalties)
11 Mar Bolton 2 - 1 Tranmere
27 Mar Darlington 3 - 0 Mansfield

South

19 Feb Swansea 1 - 0 Torquay
24 Feb Gillingham 2 - 0 Cambridge
24 Mar Orient 1 - 2 Hereford (aet)
27 Mar Bristol City 3 - 2 Northampton

Area semi-finals

North

26 Mar Port Vale 1 - 2 Wigan
1 May Darlington 0 - 3 Bolton

South

2 Apr Hereford 0 - 0 Swansea (aet)
(Hereford won on penalties)
16 Apr Bristol City 3 - 0 Gillingham

Area finals

North

6 May Wigan 0 - 1 Bolton
9 May Bolton 2 - 1 Wigan
(Bolton won 3-1 on aggregate)

South

6 May Hereford 2 - 0 Bristol City
9 May Bristol City 3 - 0 Hereford (aet)
(Bristol City won 3-2 on aggregate)

Final

Saturday 24th May 1986, at Wembley

Bristol City 3 - 0 Bolton Wanderers