Lochlorien & Andley  Irish Setters

          

Home     

Breed Standard

Puppies Available

History-Lochlorien

History-Andley

Meet the family

Links

Irish Classes at Open Shows

Championship Show Judges & Results:

2002 

2003 

2004 

2005

2006

Breed Club Open Shows     

Foreign Shows

Places to stay

Pedigree Printing

 

 

Leeds Championship Show 2005

Judge Mr P Hall

Dog CC : 2128 Mrs L A RICHARDSON Sh Ch Kirkavagh Fidalgo JW
Res Dog CC : 2046 Miss E S CIECHONSKA Caskeys Concept At Aoibheanne
Bitch CC : 2126 Mrs R PROCTER Serrula Angelina
Res Bitch CC : 2162 Ms K P VALLANCE Braidmount Georgie Girl
Best Puppy : 2166 Miss J WALSH Janter Moon Magician of Millcroft
Best Veteran :
BEST OF BREED : 2126 Mrs R PROCTER Serrula Angelina

Class 369 MPD (11 Entries) Abs: 2
1st: 2166 Miss J WALSH Janter Moon Magician of Millcroft
2nd: 2025 Mr A L BETTIS Ornella Cooper Works
3rd: 2087 Miss H MARTIN Silvagem First Edition
Res: 2047 Mr T CROSSMAN Janter Mog Ruith
VHC: 2022 Mr C & Mrs R BALL Kerryfair Whats It All About Siorruidh

Class 370 PD (8 Entries) Abs: 1
1st: 2159 Mrs M E P TUITE Rua Henri
2nd: 2098 Mrs J V McAVOY Cymbeline Travers
3rd: 2150 Mrs S STOCKER Kirkavagh Bikala
Res: 2032 Mrs M BOTT Kirkavagh Black Tie Affair at Bardonhill
VHC: 2026 Mr L & Mrs D BETTIS Thendara Decca at Ornella

Class 371 JD (16 Entries) Abs: 1
1st: 2046 Miss E S CIECHONSKA Caskeys Concept At Aoibheanne
2nd: 2154 Mr K, Mrs E & Miss L SWAINSTON Glenvarna Sungod
3rd: 2037 Miss D K BROWN Caskeys Charlie Brown
Res: 2132 Mr & Mrs R D ROUT Shaytell Totem
VHC: 2151 Mrs S STURROCK Forfarian Goodfella

Class 372 YD (4 Entries) Abs: 1
1st: 2138 Mr T SHAW-RAINEY, Mrs R & RAINEY Gwendariff Simply Red Plays Starchelle
2nd: 2173 Miss S WEBB Redblush Burnt Orchid
3rd: 2024 Mr A L BETTIS Tatsbro Winter Cooper
Res:
VHC:

Class 373 ND (6 Entries) Abs: 0
1st: 2040 Miss R E BURTON Redhara In The Red
2nd: 2084 Mrs M & Mr LEWIS-STOREY Seadog Jajay's Cabin Boy
3rd: 2163 Mrs S VANT Barleydale Hadley
Res: 2036 Miss R BOX Fernstart Irish Red
VHC: 2028 Mr W BLACKIE Delsanto Isaiah at Helecam

Class 374 GD (10 Entries) Abs: 1
1st: 2021 Mr P ARMSTRONG Atron Limited Edition JW
2nd: 2092 Mr K P & Mrs M R MULCAHY Craythornley Magic Star
3rd: 2049 Mrs B McVEY Lochfrae Ralph Lauren JW
Res: 2023 Mr G BERESFORD Fetteresk Never Go Back
VHC: 2059 Mr M & Mrs S GARGRAVE Kirkavagh Shardari

Class 375 PGD (17 Entries) Abs: 4
1st: 2102 Mrs C McLARNON Duncarreg River Swift at Glenavna JW
2nd: 2099 Mr W H McAVOY Cymbeline Fiseal
3rd: 2133 Mr & Mrs R D ROUT Shaytell Tenor
Res: 2033 Mrs M BOTT Bardonhill Abta
VHC: 2145 Mr P & Mrs J M SPENCE Springle Nereus JW

Class 376 LD (13 Entries) Abs: 0
1st: 2068 Mrs C HOGSFLESH Lyngor Prophet JW
2nd: 2172 Mr A WATT Shenanagin Shareholder
3rd: 2085 Mrs M & Mr LEWIS-STOREY Lynwood Pioneer of Seadog
Res: 2123 Ms J A POVEY Kildoney Sage King
VHC: 2131 Miss S E RILEY Roguechien Firecracker

Class 377 OD (6 Entries) Abs: 2
1st: 2128 Mrs L A RICHARDSON Sh Ch Kirkavagh Fidalgo JW
2nd: 2066 Mr, Mrs & Miss HERON Sh Ch Caskeys Vaguely Scottish JW
3rd: 2055 Mr N & Mrs S FOSTER Sh Ch Shanoah Highly Delighted
Res: 2140 Mr P SHEPHERD Orstone Up The Tempo
VHC:

Class 378 MPB (5 Entries) Abs: 0
1st: 2077 Mr & Mrs H G JONES Janter Moonlight Serenade
2nd: 2048 Mr T CROSSMAN Janter Melsuline
3rd: 2136 Mr J SHARMAN Kerrimere Midnight Express
Res: 2044 Mrs S CHORLEY, Miss K & CHORLEY NEWTON Kerryfair Casandra
VHC: 2027 Mr L & Mrs D BETTIS Ornella Cooper Ess

Class 379 PB (6 Entries) Abs: 1
1st: 2080 Mr S C & Mrs L M KING Kirkavagh Bayakoa
2nd: 2160 Mrs M E P TUITE Rua Coming Up Roses
3rd: 2106 Miss NAYLOR, Mr & MORRISON Anlory Cereza
Res: 2077 Mr & Mrs H G JONES Janter Moonlight Serenade
VHC: 2058 Mr M & Mrs S GARGRAVE Dundaning Caris

Class 380 JB (15 Entries) Abs: 5
1st: 2120 Mrs P M POLLARD Grayrigge Mairona
2nd: 2089 Mrs J M MORRISON Laurieston Snowdrop
3rd: 2164 Mrs S VANT Barleydale Happiness
Res: 2119 Mrs P M POLLARD Grayrigge Maeve
VHC: 2035 Miss R BOX Fernstart Irish Rhapsody

Class 381 YB (7 Entries) Abs: 1
1st: 2050 Ms S DOUTHWAITE, Ms A & WHARFE Gracewood True Magic JW
2nd: 2103 Mrs C McLARNON Northamber Baccarat Via Kerryfair JW
3rd: 2108 Mrs S NEVITT Romarne Jessica JW
Res: 2042 Mr M, Mrs D & Miss L CARR Jonola Sparkles Bright over Laumidorn NAF TAF
VHC:

Class 382 NB (8 Entries) Abs: 1
1st: 2120 Mrs P M POLLARD Grayrigge Mairona
2nd: 2089 Mrs J M MORRISON Laurieston Snowdrop
3rd: 2119 Mrs P M POLLARD Grayrigge Maeve
Res: 2035 Miss R BOX Fernstart Irish Rhapsody
VHC: 2117 Mr M S & Miss D L PICKERILL Amberwave Tamsin

Class 383 GB (13 Entries) Abs: 2
1st: 2169 Miss S WATERTON Lynwood Strands of Silk at Sandstream JW
2nd: 2079 Mr S C & Mrs L M KING Kirkavagh Jumilla JW
3rd: 2110 Mrs G O'CONNOR Caispern Miss Austen
Res: 2165 Mrs S VANT Barleydale Liselle JW
VHC: 2063 Mrs K A HALL Glennara Klipspringer JW

Class 384 PGB (16 Entries) Abs: 4
1st: 2162 Ms K P VALLANCE Braidmount Georgie Girl
2nd: 2161 Mrs M E P TUITE Rua Primavara
3rd: 2125 Mrs R PROCTER Serrula Angelique
Res: 2070 Mr W HUNTER, Ms M & BROWN Braidmount Geisha Girl
VHC: 2067 Mr, Mrs & Miss HERON Caskeys Vivacious

Class 385 LB (13 Entries) Abs: 5
1st: 2126 Mrs R PROCTER Serrula Angelina
2nd: 2064 Mrs K A HALL Glennara Fleur de Mai JW
3rd: 2121 Mrs P M POLLARD Grayrigge Grace O'Malley JW
Res: 2069 Mrs C HOGSFLESH Lyngor Psalm
VHC: 2038 Miss D K BROWN Kirkavagh Corrida JW

Class 386 OB (8 Entries) Abs: 3
1st: 2157 Mr K, Mrs E & Miss L SWAINSTON Twoacres Kittiwake at Glenvarna
2nd: 2130 H RIELLY Summergate Making Magic
3rd: 2041 Mrs D B CARDWELL Carek Song of Spring
Res: 2090 Mrs L MUIR Sh Ch Romarne Melissa JW
VHC: 2134 Mr & Mrs R D ROUT Shaytell Kiowa

Free Hit Counter
free hit counter