Lochlorien & Andley 

Irish Setters

          

Home     

Breed Standard

Puppies Available

History-Lochlorien

History-Andley

Meet the family

Links

Irish Classes at Open Shows

Championship Show Judges & Results:

2002 

2003 

2004 

2005

2006

Breed Club Open Shows     

Foreign Shows

Places to stay

Pedigree Printing

 

 

 
Judges   Mrs R E A Rose-Hay

 
DCC CLONAGEERA KIEREN (MR J & MRS P J RUTHERFORD)
RDCC SH CH GWENDARIFF DOM PERIGNON JW (MISS D RITCHIE)
BCC SH CH/ IR CLONAGEERA KLASSIQUE GWENDARIFF (MISS D RITCHIE)
RBCC SEVERNVALE SEVENTH HEAVEN JW (MRS W M PRICE)
BOB SH CH/ IR CLONAGEERA KLASSIQUE GWENDARIFF (MISS D RITCHIE)
BP BRABROOK RED ROSE (MR A J & MRS B A DRINKWATER

 

MIN PUPPY - Dog

1st AUTUMNGLOW ZEPHER (MR & MRS B H ROSS)
2nd BALNAGOWAN BREAKTHRU (MR J DICKSON)
3rd SUMMERGATE HYLANDER (MISS H RIELLY)
 

PUPPY - Dog

1st LOCHFRAE RALPH LAUREN (MRS B MCVEY)
2nd BRABROOK RED SHADOW (MISS N J TOVEY)
3rd RONZALDA DON PASQUALE (MR & MRS D S WADE)
Res REDSTYLE SCIROCCO (MRS L ROBINSON)
VHC HEATHCLARE MAGICAL SPELL (MISS C J PRANGLE)
 

JUNIOR - Dog

1st BRINARA INDUS (MESDAMES B & L BERRY & MORRIS)
2nd GLENVARNA TIBERIUS (MR K, MRS E & MISS L SWAINSTON)
3rd BRACKENFIELD CAMERON (MISS S J LENNOX)
Res REDSTYLE SCIROCCO (MRS L ROBINSON)
VHC AUTUMNGLOW LEGEND (MR & MRS B H ROSS)
 

SPEC YEAR - Dog

1st BRINARA INDUS (MESDAMES B & L BERRY & MORRIS)
2nd CASACHARED FLYNN O'FLANNAGHAN (MRS S SHEPHERD)
3rd ASTRAZONE SPECIAL BREW JW (MRS C G MYERS)
Res GLENCARRON MACDUFF (MR D & MRS E LAIDLAW)
VHC MARGARETWOODS YOSEMITE SAM (MRS P MACDONALD)
 

NOVICE - Dog

1st CHIRGWIN WILD ABOUT THE BOY (MRS J SCHOFIELD)
2nd BRACKENFIELD CAMERON (MISS S J LENNOX)
 

UNDERGRAD - Dog

1st ARISTOCRAT OF THE HOLLOW VIA HEATHCLARE (MISS C J & MRS M PRANGLE & CUFF)
2nd AUTUMNGLOW LEGEND (MR & MRS B H ROSS)
 

GRADUATE - Dog

1st PURE GENIUSE BY CLONAGEERA (MR J & MRS P J RUTHERFORD)
2nd RIVERMAN JOSHUA JW (MS D WILDER)
3rd BRABROOK TRUE BLADE JW (MR A J & MRS B A DRINKWATER)
Res DUNCARREG RIVER SWIFT AT GLENAVNA JW (MRS C MCLARNON)
 

POST GRAD - Dog

1st LYNGOR PROPHET JW (MRS C HOGSFLESH)
2nd LOCHLORIEN INSPECTOR MORSE AMONG ANDLEY (MR G & MRS C H STEVENSON)
3rd SAMETSUZ GOOD FORTUNE OF MCCONKEYS (MR & MRS C LAWRENCE)
Res CARNBARGUS CONSORT AT LINDALLOCH (MRS E J BARRY)
VHC CLONAGEERA LEONARDO (MRS M L STUBBS)
 

LIMIT - Dog

1st CLONAGEERA KIEREN (MR J & MRS P J RUTHERFORD)
2nd BRENRUE KRACKER JACK JW (MR & MRS R E KING)
3rd BLUEBYEYOU MYSTIC SINNDAR (MR G B F BREWER)
Res KYLENOE CRYSTAL BEAR (MRS W K MORLEY)
VHC THENDARA MAVERICK (MRS G HYSLOP)
 

OPEN - Dog

1st SH CH GWENDARIFF DOM PERIGNON JW (MISS D RITCHIE)
2nd AUTUMNGLOW JAZZMAN (MR & MRS B H ROSS)
3rd BRACKENFIELD QUADRANT (MRS S SHEPHERD)
 

MIN PUPPY - Bitch

1st BALNAGOWN BALLROOM BLITZ (MRS M CAMERON)
2nd LINDENJO LACEY (MR J & MRS L LEWIS)
3rd SUMMERGATE FOXY LADY (MRS G HYSLOP)
 

PUPPY - Bitch

1st BRABROOK RED ROSE (MR A J & MRS B A DRINKWATER)
2nd EMBERIKI ENCHANTED LADY AT FOLLYBROOK (MRS H STEVENS)
3rd LOCHFRAE ISSEY MAYAKE (MRS C BORTHWICK)
Res REDSTYLE LAUREL (MRS L ROBINSON)
VHC DUNNYGASK TAPESTRY (MRS M WILSON)
 

JUNIOR - Bitch

1st BRACKENFIELD CANDYTUFT (MISS S J LENNOX)
2nd LOCHLORIEN MISS MARPLE COPS ANDLEY (MR G & MRS C H STEVENSON)
3rd ROTHKIN LEAWARRA (MR P SHEPHERD)
Res CASPIANS ZASLAVSKYA BY LINDALLOCH (MRS E J BARRY)
VHC BRAIDMOUNT GEORGIE GIRL (MS K P VALLANCE)
 

SPEC YEAR - Bitch

1st GOLDINGS HELLEANA OF TRAPWELL (MR L & MRS E B HARRIS)
2nd CASACHARED ROSE O DONEGAL (MRS S SHEPHERD)
3rd CLONAGEERA PARIS TO BETHERSDEN (MR G & MRS S TOLLADAY)
Res GLENCARRON DIMPLE (MR D & MRS E LAIDLAW)
VHC GLENCARRON DAILUANE (MS I MCNEIL)
 

NOVICE - Bitch

1st CHIRGWIN FLAME IN THE WIND (MRS J SCHOFIELD)
2nd BRACKENFIELD CANDYTUFT (MISS S J LENNOX)
3rd LOCHLORIEN MISS MARPLE COPS ANDLEY (MR G & MRS C H STEVENSON)
Res CASPIANS ZASLAVSKYA BY LINDALLOCH (MRS E J BARRY)
VHC EMBERIKI ENCHANTED LADY AT FOLLYBROOK (MRS H STEVENS)
 

UNDERGRAD - Bitch

1st LYNGOR WIND OF THE SPIRIT (MRS C HOGSFLESH)
2nd GLENCARRON DAILUANE (MS I MCNEIL)
3rd LYNGOR WISDOM (MRS H R STEPHENSON)
 

GRADUATE - Bitch

1st BRABROOK WAIKIKI ROAMANCER JW (MR A J & MRS B A DRINKWATER)
2nd KESPAS INTUITION JW (MR & MRS K STOCKTON)
3rd MORCHALE SKYEBURST (MR M V & MRS E M LAUNCHBURY)
Res CASPIANS MODESTY JW (MRS D, MR & MRS M RANCE & OAKLEY)
VHC BAIBREEZE BELLE BLONDE BY RAISBECK (MRS G HYSLOP)
 

POST GRAD - Bitch

1st BRENRUE ALICIA (MR & MRS R E KING)
2nd AMBERWAVE SPANGLE JW (MR & MRS J P POWIS)
3rd BONAHAIRD PIROUETTE (MRS M BOWMAN)
Res BARDONHILL WISHUWERERE (MRS P BUTLER-HOLLEY)
VHC KYLENOE CHICAGO SPIRIT (MRS W K MORLEY)
 

LIMIT - Bitch

1st SEVERNVALE SEVENTH HEAVEN JW (MRS W M PRICE)
2nd BRENRUE ALICE SPRINGS TO LINDENJO (MR J & MRS L LEWIS)
3rd WITHERSDALE KUPOLA (MS M KAVANAGH)
Res LOCHLORIEN SUNRISE (MR G & MRS C H STEVENSON)
VHC HARTSBOURNE TANGLE OF AUBANJON (MRS G DALE)
 

OPEN - Bitch

1st SH CH/ IR CLONAGEERA KLASSIQUE GWENDARIFF (MISS D RITCHIE)
2nd SH CH CLONAGEERA INSPIRATION FOR KESPAS (MR & MRS K STOCKTON)
3rd SH CH AMBERWAVE DAZZLE JW (MR & MRS J P POWIS)
Res BRACKENFIELD CAMILLA (MISS S J LENNOX)
VHC SH CH CLONAGEERA FENNELLA AT BETHERSDEN (MR G & MRS S TOLLADAY)